U zrodu Českého státu: Rotunda sv. Václava má vlastenecké kouzlo

rotunda

V úterý se nám naskytla jedinečná příležitost, když jsme spolu se skupinkou několika poslanců za doprovodu proděkana Matematicko-fyzikální fakulty Martina Vlacha mohli navštívit dosud veřejnosti nezpřístupněnou rotundu sv. Václava.

 

Ta byla náhodou odhalena přímo pod budovou Matfyzu na Malostranském náměstí při stavebních pracích v roce 2004. Musím konstatovat, že nadšení archeologů, kteří ji už staletí považovali za ztracenou, bylo zcela oprávněné.  Člověka nacházejícího se v rotundě původem z 10. století  přepadne zvláštní pocit, jakási směs hrdosti a nostalgie, když si uvědomí, že právě stojí u zrodu Českého státu. Bohužel stavba dosud není plně zrekonstruována, jelikož fakulta si nemůže a ani podle zákona nesmí dovolit financovat rekonstrukci ze svého rozpočtu. Jelikož však nechce, aby se nad památkou, nad tímto kusem ryzího češství, jež nyní potřebujeme víc než kdy jindy,  zavřela voda, spustila sbírku na stránkách www.nase-rotunda.cz, kde je k dispozici i historický výklad a fotogalerie.

Chtěl bych za všechny přítomné poslance poděkovat děkanátu fakulty za zpřístupnění prostor a zvláště pak panu proděkanovi Vlachovi, který, ač původem fyzik, se skvěle zhostil historického výkladu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>